name | autoweek.cz

Lekce Hondy Civic
04.03.2025 | Aktuality
Novinky z automobilového průmyslu agentury Reuters posílá evropský korespondent Nick Carey z Londýna. Tentokrát o volbě Hondy s přesunem výroby Civicu do USA, o tom, že se EU vyhýbá pokutám za CO2 a elektrifikaci u GM.
Obchodní válka, kterou americký prezident Donald Trump vyhrožoval od loňské předvolební kampaně, je konečně zde se cly ve výši 25 % na dovoz z Kanady a Mexika platnými od 4. března s dodatečnými 10 % na dovoz z Číny – oficiálně za zjevné selhání v zastavení toku fentanylu.
Čína a Kanada téměř okamžitě oznámily odvetná opatření. Akcie evropských automobilek a jejich dodavatelů prudce klesly – Volkswagen a Stellantis jsou obzvláště zranitelné vůči clům uvaleným na Mexiko.
Snad jediným stříbrným lemem na tom všem je, že po šesti týdnech nejistoty a opakovaných hrozeb má nyní automobilový průmysl určitou jistotu ohledně dovozních cel. Na jak dlouho, to si můžete tipnout.
Ale dovozní cla se vždy přenášejí na spotřebitele a američtí spotřebitelé byli hlasitě nespokojeni s inflací během loňských voleb, takže jejich reakce na cla by mohla být kritickým faktorem v tom, jak dlouho zůstanou v platnosti.
Hybridní Honda Civic směřuje do Indiany místo do Mexika
Jednou z největších otázek pro automobilky od Trumpova zvolení bylo, zda je hrozba cel donutí přesunout více výroby z Mexika do Spojených států. V případě Hondy se zdá, že odpověď zní „ano“. Jak uvádí agentura Reuters, Honda se rozhodla vyrábět svůj hybridní Civic nové generace v americkém státě Indiana namísto v Mexiku, aby se tím vyhnula clům pro jeden ze svých nejprodávanějších modelů.
Krok Hondy je prvním takovým konkrétním opatřením velké japonské automobilky. Podle zdrojů obeznámených s plány Hondy měla automobilka v plánu vyrábět Civic nové generace v Guanajuatu v Mexiku. Mexiko bylo vybráno, protože kvůli rostoucím nákladům by byla jeho výroba v Indianě nebo Kanadě složitá. Ale díky celní hrozbě bude Honda místo toho od května 2028 vyrábět nový Civic v Indianě.
Honda posílá kolem 80 % své mexické produkce do Spojených států. V listopadu varovala, že bude muset uvažovat o přesunu výroby, pokud Trump zavede cla na dovážená auta.
EU se podívá na cíle CO2 pro automobily
Necelé čtyři roky poté, co Evropská unie směle prohlásila, že od roku 2035 fakticky zakáže prodej aut na fosilní paliva, se blok zarazil u první velké překážky na této cestě – cíle emisí CO2 pro rok 2025.
Poté, co evropský automobilový průmysl energicky loboval proti těmto cílům a tvrdil, že by je to stálo 15 miliard eur na pokutách, EU ustoupila a poskytla výrobcům automobilů tři roky, nikoli pouze jeden, na splnění nových cílů v oblasti emisí CO2 pro jejich automobily a užitková vozidla.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že to poskytne průmyslu „oddechový prostor“ ke splnění cílů. Komise také navrhne členským státům způsoby, jak urychlit elektrifikaci, včetně pobídek pro firemní flotily.
Nyní můžete diskutovat o tom, zda má smysl, aby EU zakázala auta se spalovacími motory již v roce 2035. Můžete také namítnout, že členské země EU podkopali elektrifikaci tím, že omezili dotace na elektromobily a dostatečně neinvestovali do dobíjecí infrastruktury. Ale posunutí brankových tyčí, které jste si stanovili za klíčový cíl, vysílá trhu jasný signál, že vaše srdce v tom opravdu není.
Vyvolává to také oprávněnou otázku pro ty, kteří investují do čehokoli, co souvisí s elektromobily: Co řekne EU v roce 2027, až se evropský automobilový průmysl vrátí a požádá o větší shovívavost?
Budou pokračovat elektrické sny GM?
Po minulých neúspěšných pokusech o elektrifikaci, které stály miliardy dolarů, čelí General Motors klíčovému momentu ve snaze zvýšit prodej elektromobilů. Jak uvádí agentura Reuters, v loňském roce se americká automobilka číslo 1 zmocnila podílu na trhu elektrických vozidel od Tesly, a to navzdory zpomalující poptávce, protože její zákazníci stále častěji upřednostňovali elektromobily před srovnatelnými modely GM s pohonem spalovacími motory.
Společnost rychle rozšiřuje svou řadu elektromobilů navzdory velkým ztrátám a trendu mezi konkurenty, včetně Fordu a Toyoty, upřednostňovat hybridní pohon kombinující benzin a elektřinu.
Experti tvrdí, že politický a elektrický protivítr na trhu učiní rok 2025 tvrdým testem toho, zda GM dokáže udržet svou dynamiku a dosáhnout bod zlomu ve své dlouhé a drahé historii úsilí o elektrifikaci – včetně toho, zda americká vláda zabije pobídku k nákupu elektromobilů ve výši 7500 USD (177 500 Kč).
Jeden ze stěžejních okamžiků nastane později v tomto roce až GM uvede na trh Chevrolet Bolt nové generace, který by měl být jeho nejdostupnějším elektromobilem za 30 000 USD (710 000 Kč).
Největší překážkou ambicí GM v oblasti čistě elektrického pohonu by však mohla být její vlastní lukrativní produkce plnohodnotných pickupů a SUV, která se dosud střetávala s problémy výroby elektrických verzí. Tyto vpzy jsou totiž cenově dostupné a schopné prodeje ve velkém objemu.
Krize Nissanu pokračuje
Po katastrofálním neúspěchu jednání o fúzi s Hondou Nissan tento měsíc představí otřesy ve vedení, i když se očekává, že současný generální ředitel Makoto Uchida bude ve své práci pokračovat. Zdroje sdělily agentuře Reuters, že automobilka oznámí změny ve vedení 12. března.
Jde o součást plánu transformace, kterou se Nissan zavázal tento měsíc zrychlit po dvou čtvrtletích bezútěšného výkonu, který uvrhl automobilku ještě hlouběji do krize.
Rychlá kola
Čínská společnost BYD získala 5,59 miliardy dolarů primárním prodejem akcií, jejichž množství se zvětšilo, čímž se stala největší svého druhu na burze v Hongkongu za poslední čtyři roky.
Tesla podle kalifornských regulačních orgánů požádala o povolení obvykle spojené se službami provozovanými řidiči, což je první ze série regulačních schválení požadovaných pro případné spuštění služby robotaxi.
General Motors uvedla, že najala svého prvního šéfa pro umělou inteligenci, protože se snaží tuto technologii víc využívat ve svých vozidlech a v dalších oblastech svého podnikání.
Polestar si zajistil úvěry až do výše 450 milionů dolarů a odloží výsledky za čtvrté čtvrtletí na duben, protože švédský výrobce elektromobilů příliš rychle ztrácí hotovost.
Mercedes-Benz získal souhlas od své podnikové rady, že nabídne odkup zaměstnancům a sníží plánované zvýšení platů o polovinu jako součást širšího úsilí o snižování nákladů v boji o oživení zisku.
Italská rodina Agnelli snížila svůj kontrolní podíl ve Ferrari o 4 % a získala touto akvizicí 3 miliardy eur.
Foto: Newspress a EC - Audiovisual Service
Další články
© 2025 autoweek.cz. Veškerá práva vyhrazena | O autoweek.cz