name | autoweek.cz

Akční plán Evropské komise pro automobilový průmysl
05.03.2025 | Aktuality
Evropská komise ve své zprávě uvádí, že posiluje globální konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu.
Evropský automobilový průmysl se nachází v kritickém bodě obratu. Je vystaven rychlým technickým změnám a rostoucí konkurenci. K řešení budoucích změn zahájila presidentka von der Leyenová v lednu Strategický dialog o budoucnosti evropského automobilového průmyslu, proces založený na spolupráci a začleňování určený k řešení nejnaléhavějších výzev tohoto odvětví.
Komise předkládá akční plán, který staví na strategickém dialogu a představuje konkrétní opatření, která zajistí silné a udržitelné automobilové odvětví a pomohou uvolnit jeho inovační sílu. Abychom udrželi silnou evropskou výrobní základnu a předešli strategickým závislostem, dáme k dispozici 1,8 miliardy eur na vytvoření bezpečného a konkurenceschopného dodavatelského řetězce pro suroviny na akumulátory, což pomůže podpořit růst evropského automobilového průmyslu.
Předsedkyně Komise Ursula Von der Leyenová řekla: „Na globálním trhu je tolik nevyužitého potenciálu, pokud jde o inovace a čistá řešení. Chci, aby se náš evropský automobilový průmysl ujal vedení. Budeme podporovat domácí výrobu, abychom se vyhnuli strategickým závislostem, zejména u výroby akumulátorů. Budeme se držet našich dohodnutých emisních cílů, ale s pragmatickým a flexibilním přístupem. Naším společným cílem je udržitelný, konkurenceschopný a inovativní automobilový průmysl v Evropě, který je přínosem pro naše občany, naši ekonomiku a naše životní prostředí.“
Urychlení inovací a přechod na čistou mobilitu
Automobilové společnosti v EU zaostávají v klíčových technologiích. S cílem pomoci průmyslu vést v přechodu na propojená a automatizovaná vozidla, poháněná umělou inteligencí, Akční plán představuje řadicí páku. Specializovaná Evropská aliance pro propojená a autonomní vozidla spojí evropské zainteresované strany v automobilovém průmyslu, aby utvářely vývoj vozidel nové generace a pomohly vyvinout sdílený software a digitální hardware potřebné k uvedení této technologie do života.
Rozsáhlá testovací zařízení a regulační „pískoviště“ poskytnou inovátorům svobodu testovat a zdokonalovat své technologie pro autonomní vozidla. Komise bude dále rozvíjet regulační rámec pro autonomní vozidla. Tyto akce budou podpořeny společnými veřejno-soukromými investicemi ve výši přibližně 1 miliardy eur, které budou v období 2025–2027 poskytovány z programu Horizon Europe.
Dnešní Akční plán doprovází sdělení o dekarbonizaci podnikových vozových parků, které zdůrazňuje příklady osvědčených postupů a vybízí členské státy, aby přijaly další opatření pro ekologické podnikové vozové parky, které představují přibližně 60 % registrací nových automobilů.
Více flexibility pro dodržování norem CO2
Komise vzala na vědomí jasný požadavek na větší flexibilitu ve vztahu k cílům CO2 a je odhodlána řešit tuto otázku vyváženým a spravedlivým způsobem. Komise tento měsíc navrhne cílenou změnu nařízení o normách CO2 pro osobní automobily a užitková vozidla. Tento pozměňovací návrh, bude-li přijat, by výrobcům automobilů umožnil splnit jejich cíle v oblasti shody průměrováním jejich výkonnosti za tříleté období (2025–2027), což by jim umožnilo kompenzovat případné nedostatky během jednoho nebo dvou let nadměrnými výsledky v ostatních letech, a to při zachování celkové ambice cíle pro rok 2025. Komise rovněž urychlí práci na přípravě plánovaného přezkumu nařízení o normách CO2 pro osobní automobily a lehká užitková vozidla.
Souběžně s tím Komise pracuje na způsobech, jak zvýšit poptávku po evropských vozidlech s nulovými emisemi. Akční plán obsahuje opatření, která poskytnou pobídky k přechodu na vozidla s nulovými emisemi a posílí důvěru spotřebitelů prostřednictvím konkrétních opatření, jako je lepší stav baterie a opravitelnost.
Komise bude aktivně spolupracovat s členskými státy na optimalizaci těchto systémů pobídek pro spotřebitele.
Podpora odolnosti dodavatelského řetězce a pracovníků v sektoru
Je zásadní, aby Evropa dosáhla nákladově konkurenceschopné výroby článků v EU, která by pokryla velkou část dodávek akumulátorů a vytvořila evropskou přidanou hodnotu v dodavatelském řetězci. Komise bude dále podporovat odvětví výroby akumulátorů v EU a pomoci mu udržet silnou evropskou výrobní základnu s financováním z fondu pro inovace. Komise bude rovněž zkoumat přímou podporu výroby pro společnosti vyrábějící akumulátory a necenová kritéria pro komponenty.
S cílem pomoci automobilovému odvětví v EU řešit problémy související s nedostatkem dovedností, nesouladem a stárnoucí pracovní silou bude Evropské středisko pro sledování spravedlivého přechodu, které bylo zahájeno v rámci Clean Industrial Deal, vyvíjet a shromažďovat údaje, které pomohou určit očekávaná budoucí „horká místa“ přerušování zaměstnanosti a mezer v dovednostech.
Komise rozšíří podporu Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci pro vysídlené pracovníky (EGF), aby byla rychlejší a širší a umožnila společnostem aktivovat podporu a podporovat pracovníky ohrožené okamžitým propuštěním. Kromě toho bude Komise spolupracovat se sociálními partnery a členskými státy na zvýšení finančních prostředků z Evropského sociálního fondu Plus (ESF+) pro automobilový průmysl, čímž podpoří pracovníky, kteří se chtějí rekvalifikovat a hledat nové pracovní příležitosti.
Komise rovněž využije přezkum ESF+ v polovině období, aby motivovala členské státy k přeprogramování většího objemu financování pro automobilový průmysl. Kromě toho, jak bylo oznámeno v Paktu pro dovednosti, Komise navrhne posílenou iniciativu na podporu pracovníků ve strategických odvětvích, jako je automobilový průmysl, se zaměřením na programy zvyšování kvalifikace a rekvalifikace.
Posílení odolnosti průmyslu k úspěšné konkurenci na globální scéně
Aby byl automobilový průmysl EU odolnější vůči tvrdé konkurenci ze zámoří, Komise zajistí rovné podmínky používáním nástrojů na ochranu obchodu, jako jsou antisubvenční opatření, k ochraně evropských společností před nekalou konkurencí. Zároveň budou pokračovat jednání s partnerskými zeměmi, aby se zlepšil přístup na trh a možnosti získávání zdrojů pro automobilový průmysl.
Kromě toho Komise navrhne opatření, která zajistí, aby zahraniční investice do automobilového odvětví EU přispívaly k dlouhodobé konkurenceschopnosti tohoto odvětví, a zároveň bude pracovat na snížení administrativní zátěže evropských výrobců automobilů prostřednictvím zjednodušení regulace.
Zákulisí
Dnešní akční plán je výsledkem inkluzivního a kolaborativního procesu, který zahrnoval četné diskuse a zapojení zúčastněných stran iniciované prostřednictvím Strategického dialogu o budoucnosti automobilového průmyslu zahájeného prezidentkou Ursulou Von der Leyenovou 30. ledna 2025. Plán také čerpal z poznatků z otevřené veřejné konzultace o budoucnosti evropského automobilového průmyslu, kterou uskutečnilo několik pracovních skupin pod vedením Šefčoviče, Hoekstry, Séjourného, Virkkunenové, Mînzatuové a Tzizikostase.
Foto: EC - Audiovisual Service
Další články
© 2025 autoweek.cz. Veškerá práva vyhrazena | O autoweek.cz