name | autoweek.cz

Ye Zi - čínský koncept s "negativními" emisemi

Ye Zi - čínský koncept s "negativními" emisemi

14.04.2010 | Vladimír Rybecký | Trendy

Čínská automobilka SAIC (Shanghai Automotive Industry Corp.) pro autosalon v Pekingu připravila koncept, který je zajímavý nejen originálním designem, ale především tím, že údajně produkuje negativní emise.

Koncept, připomínající vozidlo z filmu o rodině Flinstoneových, byl nazván Ye Zi, což znamená List. To není narážka na elektromobil Nissan Leaf, ale reflektuje se tím skutečnost, že střecha tohoto vozítka má nejen tvar listu, ale ona má dokonce i stejnou funkci.

SAIC tvrdí, že Ye Zi nejen neprodukuje žádné emise, ve skutečnosti jde ještě dál produkcí \"negativních emisí\". Ač to asi zní neobvykle, SAIC tvrdí, že toto vozidlo namísto CO2 produkuje čistý kyslík O2. Stará se o to kovoorganická soustava MOF (Metal-organic framework). Ta imituje fotosyntézu, absorbuje CO2 a vodu a vytváří elektrický proud a kyslík. Otázkou samozřejmě je, kolik uhlíku dokáže \"list\" skutečně vstřebat než se zasytí.

Střecha vytvarovaná do tvaru listu současně funguje jako solární panel a produkuje elektrický proud. Aby byla její účinnost systému co největší, list se skutečně samočinně otáčí za sluncem.

Dalším dodatečným zdrojem energie jsou kola, která svým otáčením vyvolávají proud vzduchu směřující k malým turbínám pohánějícím malé generátory.

Skutečností ale je, že fotovoltaické články na střeše moc elektrického proudu nevyrobí a také turbíny v kolech musejí mnohem více zvyšovat aerodynamický odpor než zlepšovat energetickou bilanci.

Mnohé z technologií, které se objevují na vozítku Ye Zi, už před časem použil Nissan na konceptu městského miniauta Nuvu, který byl vystaven na autosalonu v Paříži v roce 2008.

Není ale moc pravděpodobné, že bychom něco podobného někdy v dohledné době viděli ve výrobě. Jisté ale je jedno - při znalostech zákonů termodynamiky může těžko někdo tvrdit, že se někdy dočkáme vozidel se skutečným přínosem pro životní prostředí.