name | autoweek.cz

VW a Stellantis jsou největšími vítězi zmírňujících pravidel EU
07.03.2025 | Vladimír Rybecký | Aktuality
Vrcholní manažeři automobilek, kteří ustoupili od svých ambicí o elektromobily, si oddechli poté, co Evropská komise navrhla zmírnění emisních pravidel. Konstatuje to analýza Automotive News Europe. Ne všem se to ale líbí.
Tím, že presidentka Ursula von der Leyenová umožnila výrobcům automobilů překročit v roce 2025 přísnější emisní cíle a vyhnout se tak pokutám, podlehla měsíce trvajícímu tlaku ze strany průmyslu, který již začal váhat s elektrifikací. Zejména VW Group a Stellantis přehodnotily své produktové plány poté, co sesadily šéfy, kteří agresivně sázeli na elektromobilitu, na níž spotřebitelé ještě nejsou připraveni.
Ústupek automobilovému průmyslu
Komise považuje své navrhované tříleté období pro splnění emisních norem za způsob, jak nabídnout výrobcům automobilů určitou volnost a zároveň zachovat do značné míry nedotčené své klimatické cíle. Společnosti, které nedosáhnou svůj cíl pro rok 2025, to mohou vynahradit vykázáním nižších než požadovaných emisí v následujících dvou letech.
„Evropské emisní normy pro nová auta a užitková vozidla poskytují investorům dlouhodobou jistotu. Takže zůstávají v platnosti. Ale musíme být také pragmatičtí. Komise přesune svůj přezkum cíle nulových emisí do roku 2035 z příštího roku na druhou polovinu letošního roku,“ řekl eurokomisař pro dopravu Apostolos Tzitzikostas.
„Nakonec bude přínos pro klima stejný, ale v tuto konkrétní dobu se vyhneme sankcím. Automobilové společnosti se nyní zaměří na svou strategii k dosažení cíle v příštím roce a v roce 2027," řekl Peter Liese, zákonodárce z největší frakce v Evropském parlamentu EPP.
Doprava představuje 22 % emisí CO2 v EU, přičemž největší podíl na nich má silniční doprava. Na rozdíl od jiných odvětví, kde byl dosažen pokroku ve snižování znečištění, zůstává doprava jediným odvětvím, kde emise od roku 1990 vzrostly. EU podle analýz Carbon Brief i jiných produkuje 6,0 - 7,0 % celosvětových emisí CO2 (údaj za rok 2023).
VW a Stellantis se změnou strategie
Skupiny VW, Stellantis a Renault jsou v postavení, že se jim dostane největší pomoc plynoucí ze změny politiky, kterou ještě musí schválit členské státy a Evropský parlament. Tyto tři skupiny dohromady prodávají víc než polovinu nových vozidel registrovaných v Evropské unii a očekává se, že každý z nich bye letos čelil problémům s dodržováním limitu emisní CO2. Odstranění bezprostřední emisní zátěže by jim mohlo zvednout zisk o téměř 3 miliardy eur.
VW Group začala ustupovat ze silného tlaku na přechod k elektromobilitě poté, co byl v roce 2022 sesazen generální ředitel Herbert Diess a nahradil ho Oliver Blume, který jako nejvyšší manažer Porsche sázel na jiné alternativy včetně vývoje uhlíkově neutrálního syntetického paliva. Rok po nástupu do vedení společnosti Blume zrušil plán na vybudování nové továrny na elektromobily v hodnotě 2 miliard eur ve Wolfsburgu. Společnosti naopak naplánovala představit víc plug-in hybridních modelů, protože poptávka po plně elektrických modelech začala zpomalovat.
VW stále vyvíjí elektrická vozidla, ovšem v roce 2025 nepředstaví žádný nový elektromobil, přičemž jeho klíčové produkty byly odsunuty kvůli zpožděním ve vývoji softwaru. Před rokem Blume vyzval Komisi, aby zmírnila své cíle týkající se CO2: „Nedává smysl, aby průmysl musel platit pokuty, když rámcové podmínky pro náběh elektromobilů nejsou připraveny.“
Také Stellantis ustoupil od svého cíle ve chvíli, kdy bývalý generální ředitel Carlos Tavares v prosinci rezignoval po sporu s předsedou Johnem Elkannem a představenstvem. Tavares se zavázal, že splní evropské emisní normy tím, že využije široké spektrum značek Stellantisu. Po jeho odchodu ale automobilka rozšířila svou nabídku hybridů.
Nespokojenost u Volva i environmentalistů
Ne každý je ale přesvědčen, že Komise dosahuje rovnováhu. Společnost Volvo Car, která měla získat finance od Mercedesu-Benz za pomoc německé automobilce se splněním předpisů o emisích CO2, je proti prodloužení termínu s odůvodněním, že průmysl měl dostatek času na přípravu na přísnější normu. Také Tesla měla získat peníze, které by jí zaplatili konkurenti, kteří s její pomocí chtěli kompenzovat emise svých vozových parků.
Nevládní environmentální skupiny se nyní obávají, že k cílům CO2 by v budoucnu mohlo být přidáno víc výjimek a flexibility, včetně cíle zákazu prodeje aut se spalovacími motory od roku 2035. Pokud výrobci automobilů ale i jiné společnosti nadále nebudou vnímat pravidla Komise jako důvěryhodná, mohlo by to podkopat cíl EU dosáhnout do roku 2050 klimatickou neutralitu.
William Todts, výkonný ředitel advokátní skupiny Transport & Environment, návrh kritizuje jako zbytečný a nespravedlivý. „Nemyslím si, že byste měli měnit pravidla hry uprostřed hry. Je na Komisi a EU, aby obnovily důvěru investorů v trh a důvěryhodnost evropské strategie přechodu na elektřinu. Jak si můžeme být jisti, že cíl pro rok 2035 je pevný jako skála?“ dodal William Todts.
Ilustrační foto: Volvo Cars
Další články
© 2025 autoweek.cz. Veškerá práva vyhrazena | O autoweek.cz