name | autoweek.cz
USA připravují omezení týkající se AI čipů a chytrých aut
15.01.2025 | Vladimír Rybecký | Aktuality
Americká administrativa je připravena zintenzivnit své úsilí o omezení technologického vlivu Číny řadou opatření zaměřených na automobilový průmysl a odvětví umělé inteligence (AI). Omezení se budou týkat i České republiky, zatímco západní část Evropské unie bude mít podmínky volnější.
Zákaz komunikujících aut z Číny a Ruska
Klíčovou součástí tohoto zátahu je nové pravidlo, které zakazuje dovoz a prodej propojených vozidel a komponent s významnými vazbami na Čínu nebo Rusko. Tato politika si klade za cíl chránit soukromí spotřebitelů a národní bezpečnost tím, že zabrání potenciálnímu sběru dat a vzdálené manipulaci ze strany zahraničních protivníků. Američtí úředníci jsou také připraveni prozkoumat rozšíření těchto omezení tak, aby zahrnovala i autobusy a nákladní automobily.
Podpora vedoucího postavení USA v oblasti AI
Výkonný příkaz o AI usnadňuje pronájem federálních pozemků společnostem pro budování datových center AI za předpokladu, že se zavážou k výstavbě těchto zařízení na území USA. Tato iniciativa je součástí širší strategie, která má omezit prodej čipů AI do globálních datových center. Americký president Joe Biden zdůraznil, že je důležité zachovat konkurenční výhodu USA ve vývoji AI a toto exekutivní nařízení urychlí vytvoření infrastruktury AI v USA se zaměřením na ekonomickou konkurenceschopnost, národní bezpečnost, bezpečnost AI a čistou energii.
Američtí představitelé navíc zvažují nová cla na čínské polovodiče a pracují na dokončení kybernetického bezpečnostního nařízení, částečně v reakci na významný hackerský útok připisovaný Číně. Zástupce ředitele Národní ekonomické rady USA Navtej Dhillon k tomu řekl: „Silně jsme se zaměřili na investice do kritických technologií a domácích sektorů, které jsou důležité pro národní bezpečnost a hospodářskou konkurenceschopnost.“
Bílý dům uvedl, že umělá inteligence se rychle stává ústřední, pokud jde o bezpečnost a hospodářskou sílu. „Spojené státy musí jednat rozhodně, aby vedly tento přechod tím, že zajistí, aby americká technologie podpořila globální využívání AI a aby protivníci nemohli pokročilou AI snadno zneužít. V nesprávném vlastnictví mohou mocné AI systémy představovat značné bezpečnostní riziko třeba i tím, že umožní vývoj zbraní hromadného ničení, útočné kybernetické operace nebo omezí lidská práva masovým sledováním,“ oznámil Bílý dům. Administrativa dosluhujícího presidenta Joea Bidena proto rozhodla o tom, jakým způsobem je možné americkou technologii poskytovat.
Omezení vývozu čipů AI postihne i Českou republiku
Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence (AI), aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny. Tato regulace se bude týkat i České republiky, zatímco západní část Evropské unie bude mít podmínky volnější. USA chtějí omezit prodej AI čipů na úrovni zemí i firem, aby se vývoj soustředil do přátelských států a aby se podniky přizpůsobily americkým standardům.
Regulace má tři okruhy. Státy v první oblasti, ve které jsou například Kanada, Británie, Francie, Německo nebo Norsko s Finskem, budou mít podmínky volné. Česká republika bude ve druhé kategorii, která bude mít výraznější omezení. V tomto okruhu budou ze zemí EU také Rakousko, Polsko či Slovensko. Z dalších států zde jsou Mexiko, většina jihoamerických zemí, velká část Afriky nebo Indie. Nejpřísnější omezení se budou vztahovat na Rusko, Čínu, KLDR, Írán či Venezuelu.
Bruselský portál Politico k tomu napsal, že americké rozhodnutí může rozdělit EU na dva tábory - vítězů v AI, kde 17 členských zemí bude mít přístup k čipům, a deset poražených, včetně České republiky, přístup mít nebude. To, že Spojené státy nepřistupují k EU jednotně, kritizovala Evropská komise: „Jsme znepokojeni přijatými opatřeními USA omezujícími přístup k exportu pokročilých AI čipů pro vybrané členské státy EU a jejich společnosti. Jsme přesvědčeni, že je v ekonomickém a bezpečnostním zájmu USA, aby EU bez omezení nakupovala pokročilé čipy AI od USA. Úzce spolupracujeme a představujeme pro USA ekonomickou příležitost, nikoli bezpečnostní riziko.“
Pro firmy z automobilového průmyslu, které mají v České republice vývojová centra, například pro systémy autonomního řízení nebo osvětlovací techniky, to bude znamenat velký problém, který může znamenat nutnost přesunu některých z těchto špičkových pracovišť do zahraničí.
Ilustrační foto: presseportal / WDR
Další články
© 2025 autoweek.cz. Veškerá práva vyhrazena | O autoweek.cz