name | autoweek.cz

Tohle není Trump z roku 2018

Tohle není Trump z roku 2018

31.03.2025 | Aktuality

Komentář Hanse Everta pro Automobilwoche k ekonomické strategii amerického presidenta. Nachází nejméně tři důvody, proč přístup k němu z doby jeho prvního funkčního období nebude fungovat.

Nabídněte něco, vyjednávejte – bude to fungovat? To fungovalo během prvního funkčního období Donalda Trumpa. V současném sporu o cla se zdá, že Bílý dům sleduje jiný plán.

 

Během prvního funkčního období Donalda Trumpa stačila cesta šéfů německých automobilek do Washingtonu - v prosinci 2018 odcestovali do Washingtonu mimo jiné Dieter Zetsche za Mercedes a Herbert Diess za VW a přislíbili investice v USA. Trestná cla, jimiž Trump vyhrožoval, rychle spadla ze stolu.

 

Vyjednávat, uzavírat dohody, ignorovat Trumpovo chaotické chování jak jen to jde – protože kdo ví, s čím může v příštích dnech přijít - zdá se, že mnoho lidí se stále touto strategií řídí. Ukazují to oficiální prohlášení výrobců, obchodních sdružení a EU po celním šoku. Zdá se, jak dokládá prohlášení BMW, že všichni věří v dohodu, „která vytvoří růst a zabrání spirále izolace a obchodním bariérám.“

 

To se ale tentokrát téměř jistě nepodaří. Existuje pro to řada důvodů, zde jsou tři nejdůležitější:

 

Trump akceptuje ekonomické škody

Za prvé: Škody jsou vědomě akceptovány. Akciové trhy se propadají a zároveň se zvyšuje riziko recese. To by Trumpa v roce 2018 přinutilo ustoupit. Dnes místo toho Trump a klíčoví ministři již připravují Američany na těžší časy. „Je to období přechodu, protože to, co se chystáme udělat, je velmi velké,“ řekl Trump v rozhovoru pro Fox News.

 

Jeho ministr obchodu Howard Lutnick říká, že „recese stojí za to“. Ministr financí Scott Bessent vidí pro ekonomiku „detoxikační“ období. Zhroucení akciového trhu a hrozící recese jsou, zdá se, v ceně.

 

Trump rozbíjí staré pořádky

Za druhé: načasování. Možná se nám to nezdá, ale od Trumpova nástupu do úřadu neuplynuly ani tři měsíce. Pokud chce president vytáhnout něco „velmi velkého“, jak říká, pak je teď ten nejlepší čas: s maximálním odstupem od příštích voleb v prvn í polovině jeho funkčního období.

 

Za třetí: Trump rozbíjí staré pořádky. V ukrajinském konfliktu se Američané přibližují k Rusku a v USA ničí Elon Musk a jeho tým Doge vládní aparát. S kdysi nejbližšími spojenci v Evropě a Kanadě se zachází jako s nepřáteli. USA pod Trumpem zjevně také chtějí reorganizaci globálního hospodářského a obchodního řádu. Cla, měnový systém a bezpečnostní záruky jsou posuzovány společně.

 

Trump chce změnit uspořádání světa

To vše sepsal Trumpův hlavní ekonomický poradce, ekonom Steve Miran, do 41stránkové složky. Státy mají být podle toho nuceny revalvovat své měny vůči dolaru, mimo jiné pod hrozbou cel. Zároveň jde o restrukturalizaci amerického dluhu. Lákadlo: přístup na americký trh a závazky vojenské aliance. O této myšlence, takzvané „Mar-a-Lago Accord“, se na Wall Street intenzivně diskutuje asi dva týdny.

 

Pokud je toto všechno pravda, pak by cla, která jsou nyní uvalena na automobily a jejich komponenty, byla jen malým kouskem skládačky. Jedna věc je jistá: Trump od nástupu do úřadu 20. ledna prokázal pevnou vůli změnit uspořádání světa. Bude to trvat déle, než jen výlet německých generálních ředitelů automobilek do Washingtonu.

 

Foto: presseportal / polarislaif