name | autoweek.cz

Střetů se zvěří na podzim přibývá

Střetů se zvěří na podzim přibývá

11.10.2013 | Tiskové zprávy

Ročně dochází k desetitisícům srážek se zvířaty. Specialisté z České pojišťovny zaregistrovali takovýchto případů v loňském roce přes 4200, téměř tisícovka jich připadá na měsíce říjen a listopad.

Na podzim se na silnicích divoká zvěř objevuje mnohem častěji než jindy. Přibývá tak dopravních nehod zaviněných právě zvířetem.

Ve městech a obydlených částech sráží řidiči nejčastěji psy a kočky. Ve volné krajině ježky a zajíce, srnce a divoká prasata. U některých druhů srazí automobily více zvěře, než myslivci stihnou ulovit. Ke srážce s jedoucím vozem dochází nejčastěji v časných ranních a nočních hodinách, kdy zvířata vychází za potravou. Nebezpečí je vyšší na jaře při páření a na podzim, kdy se zvířata vydávají dále za potravou.

Srnčí guláš nebo řízek ze sraženého divočáka – špatný nápad

Nejvíce nehod zaviněných střetem se zvěří eviduje Česká pojišťovna ve středních Čechách (700 nehod) a na jižní i severní Moravě (1023 nehod). Avšak počet bude zřejmě vyšší, jelikož většina řidičů tyto nehody nehlásí ani policii, ani pojišťovně. Řidiči totiž často, zřejmě s vidinou dobré večeře, zvíře naloží do kufru auta a nehodu nenahlásí. Tímto jednáním ale řidiči riskují obvinění z pytláctví a zdravotní problémy.

„Zvíře usmrcené na silnici nikdy nenakládejte do auta. Vystavujete se riziku nákazy. Zvíře mohlo být nemocné, pokud nebylo po usmrcení veterinárně vyšetřeno, je pro konzumaci nebezpečné. Při neodborném zacházení s masem se mohou do krevního oběhu člověka přenést různé infekce, které mohou být přenosné i na člověka. Nejzávažnější z nich by mohla být vzteklina, která se sice v ČR již nevyskytuje, ale v některých sousedních státech ano a migrující teplokrevná zvířata ji můžou přenášet. Dále se člověk může nakazit řadou dalších chorob, např. tularemií od zajíců. Velmi nebezpečnou, až smrtelnou, by se mohla stát konzumace černé zvěře, která může být nakažená trichinelózou,“ varuje prezident Komory veterinárních lékařů Jan Bernardy.

Kdo zaplatí škodu na autě

Střety se zvířaty mají také na svědomí rozsáhlé škody na vozidlech. Příčinou je především hustá síť špatně zabezpečených silnic.

„V loňském roce jsme zaznamenali celou řadu případů, kdy střet s divokým zvířetem generoval škodu v řádech stovek tisíc korun. Výjimkou nejsou ani případy převyšující 200 tisíc korun. V loňském roce pak nejvyšší vyplacená částka dosáhla u jedné nehody se zvířetem sumy 900 tisíc korun. Škodu na vozidle lze v dnešní době proplatit nejen z havarijního pojištění, ale také z povinného ručení vozidla, tuto skutečnost si však, podle našeho průzkumu uvědomuje jen 55 % Čechů,“ uvádí Pavel Martynek, vrchní ředitel úseku pojištění motorových vozidel České pojišťovny a dodává návod, jak se zachovat: „Pokud srazíte na silnici zvíře, zavolejte na asistenční službu vaší pojišťovny, která vám pomůže situaci zvládnout. Událost musíte nahlásit mysliveckému sdružení v dané honitbě, nejjednodušší postup je zavolat policii na linku 158. O srážce informujte i tehdy, pokud nedojde k poškození vozu, nebo zvíře nezůstane ležet na silnici, protože zraněné zvíře by se mohlo dlouze trápit u silnice.“

Jak zabránit srážce se zvěří

Zabránit srážce mohou řidiči zvýšenou pozorností na označených úsecích, snížením rychlosti, pozorováním obou krajnic a instalací vysokofrekvenční píšťaly na automobil. V prevenci srážek se správcům silnic osvědčila výsadba méně chutných rostlin do okolí cest, anebo položení kamenů na krajnice, které odrazují spárkatou zvěř (srnce, jeleny, divoká prasata, daňky, kamzíky).

Řidiči by měli vědět, že srny a divoká prasata mohou chodit ve skupině dvou či tří zvířat, která mají snahu těsně před projíždějícím autem následovat první zvíře. Rada na závěr: Při přechodu zvířete výrazně snižte rychlost a nestrhávejte volant, protože tím zvíře ještě více zmatete. Pro řidiče je nejbezpečnější čelní náraz.

Ročně zahynou na českých silnicích při střetu s vozidlem tisíce zvířat, a ačkoliv jsou řidiči povinni nehodu nahlásit prostřednictvím linky 158, řeší policie jen velmi malé procento těchto případů.