name | autoweek.cz
Shell vyhrál odvolání v případu snížení emisí
13.11.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality
Odvolací soud v Haagu zrušil přelomové rozhodnutí z roku 2021, které požadovalo, aby ropný gigant snížil emise v souladu s Pařížskou dohodou.
Odvolací soud v Haagu zjistil, že Shell nebyl vázán původním rozhodnutím, že musí do roku 2030 snížit emise o 45 %. Rozhodl, že cíle slučitelné s Pařížskou dohodou se nevztahují na jednotlivé země nebo podniky. V roce 2021 Okresní soud v Haagu rozhodl, že společnost Shell je povinna snížit celkové emise CO2 společnosti do konce roku 2030 o 45 % ve srovnání s rokem 2019.
Hlavní právník nevládní organizace Client Earth Paul Benson k tomu uvedl: „Výsledek tohoto rozsudku je samozřejmě zklamáním. Ale je není to konec naší cesty. A rozhodně to neznamená, že se Shell může vyhýbat své právní odpovědnosti za svůj masivní dopad na klima. Naopak. Soud se vyjádřil velmi jasně: společnosti s vysokými emisemi jako Shell mají zákonnou povinnost snižovat své emise a ochrana před nebezpečnými změnami klimatu je lidským právem. Důležité je, že soud zdůraznil, že nová ropa a plyn mohou být v rozporu s právními závazky Shell. A zásadní je, že soud zavrhl argument Shellu, že není v konečném důsledku odpovědný za emise z produktů, které prodává.“
„Soud na základě podle našeho názoru chybného předpokladu uvedl, že společnost velikosti a se zdroji jako Shell nemůže ovlivnit poptávku zákazníků po svých produktech. Myslíme si, že to jednoznačně může a dělá. Stojíme si za tvrzením, že představenstvo Shellu ke škodě celé společnosti špatně řídí seismická rizika klimatické změny a energetické transformace,“ dodal Benson.
ClientEarth je jednou z nejambicióznějších ekologických organizací na světě. Je financována z členských příspěvků, Evropskou komisí, Evropským parlamentem a z veřejného i soukromého sektoru. Mezi své nejvýznamnější donátory uvádí společnost Toyota Europe.
Generální ředitel společnosti Shell Wael Sawan naopak uvedl: „Vítáme rozhodnutí soudu, které je podle nás správné v zájmu globální energetické transformace, Nizozemska a společnosti. Naše ambice stát se do roku 2050 energetickou společností s nulovými emisemi zůstává jádrem naší strategie. To zahrnuje naše úsilí o snížení emisí z našich provozů do roku 2030 na polovinu. Posledních několik let jasně ukázalo, jak důležité jsou bezpečné a dostupné dodávky energie pro ekonomiku a životy lidí. Na jedné straně svět musí uspokojit rostoucí energetické potřeby a zároveň překonat naléhavé výzvy změny klimatu. Významný pokrok byl dosažen při přechodu na nízkouhlíkovou energii všude tam, kde vlády poskytly pobídky k podpoře investic a změně vzorců poptávky.“
„Jak Shell již dřív vysvětlil, soudní rozhodnutí nemůže snížit poptávku zákazníků po produktech, jako jsou benzin a nafta pro automobily nebo plyn pro vytápění a napájení domácností a podniků. Ke snížení emisí by to sotva přispělo, protože zákazníci se budou obracet na jiné dodavatele. Proto věříme, že pouze chytrá politika spolu s investicemi a opatřeními napříč všemi sektory povedou k pokroku směrem k čistým nulovým emisím, který si všichni přejeme,“ dodal Wael Sawan.
Foto: Shell
Další články
© 2025 autoweek.cz. Veškerá práva vyhrazena | O autoweek.cz