name | autoweek.cz

Odškodnění za srážky se zvěří

Odškodnění za srážky se zvěří

05.12.2024 | | Tiskové zprávy

Rizikové období je tu: u odškodnění za srážky se zvěří hraje velkou roli připojištění.

Na českých silnicích se každoročně tisíce aut srazí se zvěří. Ač mohou být následky na zdraví i stavu vozu velmi vážné, domoci se odškodnění bývá složité. Povinné ručení většinou nestačí, a do hry tak podle společnosti Vindicia, která se na kompenzace specializuje, vstupují soukromé pojistky a různá připojištění. Navíc se od sebe liší postup po srážce s divokou zvěří a domácími zvířaty.

 

Loni policie ve svých statistikách zaznamenala 11 117 nehod s účastí zvířat. Z toho 97,6 % zahrnuje nehody s divokými zvířaty. Letošní statistiky nehodovosti uvádí o něco optimističtější čísla - za prvních 10 měsíců evidují 7750 střetů se zvěří.

 

„Je ale třeba připomenout, že rizikové období teprve nedávno začalo. Většina zvířat se přes den schovává a za potravou i kontrolou teritoria vychází až večer. Jakmile se začne brzy stmívat a pozdě rozednívat, aktivity zvěře se více prolínají s lidmi a tím i provozem na silnicích. Do toho ještě vstupují podzimní mlhy, které snižují viditelnost a hony, které zvěř plaší. Řidiči by tak měli výrazně zbystřit,“ varuje Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia.

 

Domoci se odškodnění po střetu s divokými zvířaty je podle Vindicia složité. Za jediného viníka je totiž běžně považován řidič, který měl jet dostatečně opatrně a přítomnost zvěře předvídat. Škoda na autě dokonce zpravidla ani není hrazena z povinného ručení. Pro tyto případy je tak dobré speciálně se připojistit – nebo mít havarijní připojištění. A zatímco zranění člena posádky už povinné ručení pokryje, řidič je jako viník opět odkázaný na svou soukromou pojistku.

 

Výjimkou je hon: pokud se vám podaří prokázat, že v době srážky probíhal hon, který zvěř vyplašil a poslal vám ji pod kola, zodpovědným může být místní myslivecké sdružení. Odškodnění pak kryje jejich pojistka.

 

Jak srážky se zvěří řešit?

Prvním krokem, který po samotné nehodě nesmíte podcenit, je vlastní bezpečnost. Po zastavení se tedy ujistěte, že do vás hned nenarazí další auto a noste reflexní vestu. Tento typ nehod patří mezi události, které musíte ohlásit policii. Ta zajistí případnou asistenci místních myslivců, kteří odklidí mrtvé zvíře, zkrátí mu trápení, nebo v lepším případě zajistí odvoz do záchranné stanice. Nezapomínejte včas své pojišťovně událost oznámit, některé mají poměrně přísný časový limit a v podstatě všechny vyžadují potvrzení od policie. Proto je důležité trvat na tom, aby záznam policie obsahoval informaci o srážce se zvěří.

 

„Aktuálně se věnujeme případu klientky z jižních Čech, která strhla řízení, aby se vyhnula srážce s jelenem a nabourala. Na střety se zvěří měla uzavřené připojištění, ovšem nepohlídala si, aby policie tuto informaci zanesla do záznamu a ta věc uzavřela jako prosté nepřizpůsobení jízdy aktuálním podmínkám. Museli jsme proto dohledávat svědky události, kteří přítomnost zvířete potvrdili. Tím jsme pojišťovně doložili, že má žena na vyplacení pojistky nárok,“ říká Beck.

 

U srážky s jelenem máte jiné nároky než u nehody s ovcí

Za divoká zvířata z logiky věci nikdo nenese odpovědnost. Nemají svého pána, řídí se vlastním rozumem i instinkty a až na výjimky, jako je už zmíněný hon, je na řidiči, aby počítal s jejich přirozeným chováním. Jiná je situace s domácími zvířaty. Každé z nich má svého majitele, který nad ním má mít plnou kontrolu a zabezpečit jeho pohyb tak, aby zvíře nikoho neohrožovalo.

 

„Ať už jde o zájmový či hospodářský chov, doporučujeme vlastníkům, aby si sjednali pojistku. Majitelům mazlíčků se vyplatí pojistka odpovědnosti, kde budou přímo zmíněni psi a kočky. Kdo chová hospodářství zvířata, by měl by mít pojištění odpovědnosti za držení hospodářských zvířat, protože se tu otevírá poměrně velký prostor pro různé nepříjemnosti. Ať se jedná o zranění chovatele, nebo útěk zvířat z ohrady a následná dopravní nehoda,“ radí Beck.

 

Případnou škodu po srážce s domácím zvířetem pak poškozený může vymáhat po majiteli, popřípadě jeho pojišťovně.

 

Foto: Vindicia