name | autoweek.cz

Novinky v zákoníku práce

Novinky v zákoníku práce

30.12.2024 | | Tiskové zprávy

Novinky v zákoníku práce, které zaměstnance a firmy čekají v roce 2025.

Po řadě změn, které začaly platit již v průběhu tohoto roku, přijde v úvodních měsících roku 2025 nová várka novinek. V současné době je tzv. flexibilní novela zákoníku práce ve fázi projednávání a dosud nebyla schválena. Druhé čtení bude následovat v Poslanecké sněmovně nejdříve na konci ledna, čili dá se předpokládat, že legislativa by mohla nabýt platnosti někdy na jaře 2025.

 

Ve chvíli, kdy k tomu dojde, začnou platit následující změny. Zkušební doba se prodlouží ze tří na čtyři měsíce. Výpovědní lhůta bude začínat doručením výpovědi, ne až od dalšího měsíce. Při propuštění kvůli porušování povinností a předpisů se zkracuje na měsíc. Zaměstnavatelé budou muset rodičům na rodičovské držet jejich původní místo do dvou let dítěte. Někteří pracovníci budou moci výdělek dostávat v eurech. Na brigády o letních prázdninách se bude moci začít chodit od 14 let.

 

Zkušební doba se po nabytí platnosti nové legislativy prodlouží ze tří až na čtyři měsíce a u vedoucích pracovníků z šesti až na osm měsíců. Zaměstnavatel bude muset nově matkám či otcům na rodičovské držet jejich původní místo do dvou let dítěte. Smlouvu na dobu určitou bude možné uzavřít nejvýš na tři roky, a to maximálně dvakrát. Při zastupování za rodiče na rodičovské nebude počet omezený, celková doba ovšem nesmí přesáhnout devět let.

 

„Zatímco novinka v podobě držení pracovního místa může posílit ochranu zaměstnanců, prodloužení zkušební doby může být naopak vnímáno zaměstnanci jako méně výhodné,” upozornila Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.

 

Výpovědní lhůta se bude nově počítat od doručení výpovědi, ne až od začátku dalšího měsíce. Bude trvat nejméně dva měsíce. Při propuštění kvůli porušování předpisů či neplnění pravidel bude nově jenom jeden měsíc. Nejméně měsíc bude muset zůstat i pracovník, který podal výpověď po převzetí firmy jiným zaměstnavatelem. Pokud zaměstnanec dostane neplatnou výpověď, do vyřešení či řádného ukončení pracovního poměru bude dostávat náhradu mzdy či platu a bude mít nárok na dovolenou.

 

„Jedná se o změny, které přinesou vyšší flexibilitu a rychlost v pracovněprávních vztazích, ale zároveň vyžadují pečlivé vyvážení zájmů zaměstnanců a zaměstnavatelů, aby nedošlo k nespravedlivému využívání nových pravidel,” upozorňuje Anna Kevorkyan.

 

„Pokud má někdo ve smlouvách sjednané, že výpovědní doba začíná běžet prvním dnem měsíce, který následuje po měsíci doručení výpovědi, může si nechat tato pravidla, protože smlouvy se musí dodržovat,” upozorňuje Anna Kevorkyan na stav, kdy může mít zaměstnanec sjednáno něco jiného, než co bude platit po novele zákona.

 

Zaměstnanci si nově budou moci sami rozvrhovat pracovní dobu do směn, a to nejen při práci z domova, ale i na pracovišti. Budou se na tom muset písemně dohodnout se zaměstnavatelem. Při haváriích, živelních pohromách či mimořádných událostech se odpočinek zkrátí z osmi na šest hodin.

 

„Tato novinka podporuje individuální přizpůsobení pracovních podmínek a představuje zásadní změnu, která může výrazně ovlivnit způsob, jakým budou zaměstnanci plánovat a organizovat svůj pracovní čas,“ uvedla Anna Kevorkyan z pracovního portálu JenPráce.cz.

 

V ČR budou moci mzdu v eurech začít dostávat za určitých podmínek nejenom cizinci, ale i Češi, kteří bydlí v jiném státě nebo v tomto státě hradí náklady na životní potřeby sebe či svých rodinných příslušníků.

 

„Navrhovaná změna reflektuje vývoj trhu, na kterém se stále častěji propojují pracovní vztahy na mezinárodní úrovni. Mzda v eurech by mohla být výhodná zejména pro zaměstnance, kteří mají výdaje v eurech, čímž by se snížily jejich náklady na převod měn. Pro zaměstnavatele by to také mohlo znamenat snazší administraci mezd v případech, kdy zaměstnávají pracovníky s mezinárodním zázemím,” upozornila Anna Kevorkyan.

 

Dle novely mohou státní zaměstnanci a úředníci samospráv nově zasedat ve správních a dozorčích radách firem, pokud mají písemný souhlas zaměstnavatele. Dosud v nich mohli být jen tehdy, když je tam zaměstnavatel vyslal.

 

„Tato novinka může vzbuzovat obavy ohledně možného střetu zájmů, pokud by zaměstnanci veřejné správy současně zasedali v orgánech firem, které by mohly mít zájmy na veřejných zakázkách nebo regulacích,” upozornila Anna Kevorkyan.

 

Na brigádu o letních prázdninách se bude moci začít chodit už od 14 let, potřeba je písemný souhlas rodičů. Vykonávat půjde jen lehké práce. U mladých pod 15 let a u žáků a studentů do 18 let může směna trvat nejvýš sedm hodin a týdenní pracovní doba maximálně 35 hodin.

 

„Mladí lidé tímto získají příležitost nabýt pracovní zkušenosti již během školních let, což by mohlo přispět k jejich finanční nezávislosti a rozvoji pracovních dovedností,” uvedla Anna Kevorkyan.

 

Novela upravuje i doručování písemností či pokuty za porušování pravidel.

 

„Dané změny přispívají k modernizaci pracovního práva a jeho lepšímu přizpůsobení aktuálním potřebám trhu práce a společnosti,” dodala Anna Kevorkyan.

 

Text a foto: JenPrace.cz