name | autoweek.cz

Nová éra elektrických užitkových vozidel Renault

Nová éra elektrických užitkových vozidel Renault

11.02.2025 | Vladimír Rybecký | Doprava

Renault ukázal kompletní řadu budoucích elektricky poháněných užitkových vozů. Vozy Estafette, Goelette a Trafic jsou postavena na architektuře SDV (Software Defined Vehicle) vyvinuté společností Ampere. Budou se vyrábět ve Francii v Sandouville a budou k dispozici od roku 2026.

Výsledkem spolupráce s Flexis, nezávislou společností založenou skupinami Renault Group, Volvo Group a CMA CGM Group, je nová řada elektricky poháněných dodávek E-Tech, která je navržena tak, aby splňovala různé potřeby profesionálů. Díky nové „skateboardové“ platformě v kombinaci s architekturou SDV (Software Defined Vehicle) budou přizpůsobeny pro přechod k dodávkám, které jsou současně kompaktní, prostorné a adaptabilní.

 

Nová platforma představuje významný pokrok v konstrukci inteligentních vozidel, nabízí flexibilitu, ergonomii a konektivitu, rozsáhlé možnosti přizpůsobení a snížení provozních nákladů, přičemž zaručuje vysokou úroveň bezpečnosti a výkonnosti.

 

Každé z těchto tří vozidel má svou vlastní identitu, která odpovídá jeho specifickému určení. Tato nová řada vozidel se bude vyrábět ve Francii v závodě v Sandouville. Na trhu budou k dispozici od roku 2026.

 

Renault Trafic E-Tech elektrický

Renault Trafic, jehož se už vyrobilo víc než 2,5 milionu vozů, naváže na úspěšný příběh čtvrtou generací. Trafic E-Tech elektrický vyniká moderními proporcemi a jednoobjemovým designem. Díky zkrácenému přednímu převisu a prodlouženému rozvoru náprav jsou kola v rozích aby se maximalizoval vnitřní prostor při zachování poloměru otáčení odpovídajícího vozu Renault Clio. Výška menší než 190 cm zajišťuje přístup do podzemních parkovišť. V zadní části vozu jsou asymetrické výklopné dveře s výraznými křivkami a spoiler s deflektory pro optimalizaci aerodynamiky.

 

Renault Goelette E-Tech elektrický

Renault Goelette se vyráběl od roku 1956 po dobu 10 let. Díky své robustnosti a odolnosti, stejně jako možnostem přestaveb se stal jednou z nejoblíbenějších užitkových vozů pro vozové parky a živnostníky se specifickými potřebami.

 

Goelette E-Tech elektrický je navržen tak, aby vyhovoval široké škále potřeb. Bude k dispozici ve třech verzích: podvozek s kabinou, skříň a sklápěč, což umožní širokou škálu přestaveb. Plně využívá výhody nové flexibilní architektury s jednotnou přední částí až po B-sloupek identickou s modelem Trafic E-Tech elektrický. Zadní část byla speciálně navržena tak, aby na ní bylo možné umístit nejrůznější nástavby a přizpůsobovat ji specifickým potřebám uživatelů. Díky verzím se schůdky nebo bez nich je Goelette E-Tech elektrický navržen tak, aby nabízel praktičnost.

 

Renault Estafette E-Tech elektrický

Estafette E-Tech je moderní reinterpretací užitkového vozu Renault z 60. let přizpůsobenou požadavkům moderní městské logistiky. V letech 1959-1980 neslo jméno Estafette víc než půl milionu užitkových vozidel. Design Estafette E-Tech elektrický je do značné míry inspirován konceptem Renault Estafette, který byl představen loni v září. Jeho kompaktní rozměry s délkou 527 cm a šířkou 192 cm umožňují snadné manévrování po městě. Jeho výška 260 cm umožňuje pohodlný pohyb po nákladovém prostoru a mezi kabinou a nákladovým prostorem. Stejně jako Trafic E-Tech elektrický slibuje pozoruhodnou obratnost v úzkých ulicích a hustě obydlených městských oblastech.

 

Estafette E-Tech elektrický je inspirovaný designem modelu Trafic E-Tech elektrický. Vyznačuje se velkým třídílným čelním sklem, které nabízí panoramatický výhled a zvyšuje bezpečnost. Obsahuje prvky určené pro profesionály v městském prostředí, jako jsou posuvné boční dveře s integrovanou kolejnicí pro hladké otevírání a boční schůdky na obou stranách. Nákladový prostor dostupný přes schůdky z nerezové oceli optimalizuje posuvná stěna.

 

Foto: Renault