name | autoweek.cz

Jak moc má Tesla prospěch z Trumpových cel?
30.03.2025 | Aktuality
Všechny automobilky zatíží cla vyhlášená americkým prezidentem Trumpem – i když v různé míře. Automotive News se zamýšlejí, jak velký má z cel prospěch Tesla. Stejně jako Tesla také Rivian vyrábí svá vozidla prodávaná v Americe výhradně lokálně.
Od 3. dubna budou všechna auta dovážená do USA podléhat dodatečným clům ve výši 25 %. Nejpozději od 3. května má stejné clo platit i pro komponenty. To představuje velkou zátěž pro automobilový průmysl. I američtí výrobci, jako General Motors a Ford, využívají nižší výrobní náklady v sousedních zemích. Evropští výrobci jsou zasaženi ještě víc, zvláště pokud nemají továrny v USA.
Pouze Tesla a Rivian vyrábějí výhradně v USA
Automobilkám, které v USA vyrábějí všechna nebo alespoň většinu svých aut tam prodávaných, se bude dařit obzvláště dobře. To platí stoprocentně pouze pro Teslu a Rivian. Tesla má dvě továrny v USA - ve Fremontu v Kalifornii a v Austinu v Texasu. Také její elektrický rival a partner VW Rivian lokálně vyrábí 100 % vozů, které prodává v USA.
Tradiční američtí výrobci automobilů si se svými americkými značkami vedou poměrně dobře s převahou domácí produkce jako Ford (77 %), GM (52 %) a Stellantis (57 %). Řadu aut, která prodávají v USA, vyrábějí lokálně i Japonci - přičemž Honda (65 %), Nissan (52 %) a Subaru (56 %) dokonce ve větší míře než tradiční domácí výrobce GM. Z Němců jsou na tom relativně dobře BMW (48 %) a Mercedes (43 %). To je řadí do podobných relací jako GM a Toyotu (48 %). Volkswagenu se s 21 % daří hůř, zejména se značkami Audi a Porsche, jejichž všechny své vozy se vyrábějí mimo hranice USA.
Generální ředitel Audi Gernot Döllner, který chce letos posilovat svou bojující značku primárně v USA, rozhodne o místní výrobě do konce letošního roku. Jednou z možností by mohl být závod VW v Chattanooze, kde se v současnosti vyrábí pouze vozy Volkswagen.
Zatímco konkurenti musí zdražit Rivian a Tesla tyto obavy nemají. Protože své vozy stoprocentně vyrábí v USA, nemusí platit cla a mají tak flexibilitu v cenotvorbě, což by jim mělo v budoucnu pomoci s prodejem v USA. Vzhledem k výši cel je nepravděpodobné, že by se jejich konkurenti mohli vyhnout zvýšení cen.
Také dopad cel na Teslu významný?
„Tesla je nejméně zasažena novými cly kvůli její domácí výrobě,“ napsal analytik Garrett Nelson z CFRA Research. Ale Tesla nezůstane nepostižená. Elon Musk to rychle uvedl na pravou míru. Na X napsal: „Dopad cel na Teslu je stále významný.“
Co tím Musk myslí? Vozy značky Tesla přirozeně obsahují dovážené díly, na které se také nejpozději od května budou vztahovat cla. V dalším příspěvku na X Musk upozornil: „To ovlivní cenu dílů ve vozech Tesla, které pocházejí z jiných zemí.“ Podle bezpečnostního úřadu NHTSA v závislosti na modelu pochází 25 až 40 % součástí vozidel Tesla ze zahraničí.
Ve srovnání s konkurencí však tu je značná výhoda. Všichni výrobci, kteří vyrábějí svá auta v USA, jsou totiž závislí na komponentách ze zahraničí. Od 3. května na ně platí clo, což firmám poskytuje alespoň určitou dobu odkladu.
Cenové výhody pro Teslu a Rivian
Jisté je, že tarify nebudou mít pro Teslu a Rivian tak drastické důsledky jako pro jiné značky, které dovážejí celé vozy. Jejich náklady porostou méně, takže budou muset méně zdražovat. To jim poskytne konkurenční výhodu.
Pravdou však také je, že cena je důležitým argumentem při rozhodování o koupi, nikoli však jediným. Cla změní americký automobilový trh. Nadcházející měsíce ukážou, jak silný dopad to bude.
Foto: Tesla
Další články
© 2025 autoweek.cz. Veškerá práva vyhrazena | O autoweek.cz