name | autoweek.cz

Europ Assistance: V zimě se nejvíce zasahuje v alpských zemích

Europ Assistance: V zimě se nejvíce zasahuje v alpských zemích

02.12.2011 | Tiskové zprávy

Společnost Europ Assistance oznámila výsledky zimní asistence a předpoklady pro letošní zimní sezonu 2011-2012. Největší změnou v meziročním srovnání je více než dvojnásobný růst počtu asistenčních zásahů již na počátku sezóny, tedy od měsíce prosince.

Celkově bylo v loňském zimním období poskytnuto přes 3600 asistenčních zásahů a nejčastější příčinou byly úrazy, jejichž počet se také zvýšil.

\"Asistence v zimní sezoně je velmi specifická a pravidelně prověřuje schopnosti a kvality každé asistenční společnosti. V letních měsících se můžeme spolehnout na přibližně konstantní klimatické podmínky a tedy i dojezdové doby našich záchranných týmů. Zimní období však přináší z hlediska počasí nepředvídatelný faktor a tudíž i zvýšená rizika pro klienty pojišťoven,\" říká Vladimír Fuchs, generální ředitel Europ Assistance.

Zimní sezona 2010 byla uzavřena s celkovými 3629 asistenčními intervencemi, což je o 49 % více než v předchozím roce. Největší nárůst byl zaznamenán v prosinci (+159 %) a lednu (+71%), největší počet zásahů pak vrcholí v březnu (1044 případů).

Z hlediska destinací se nejvíce zasahovalo v evropských zimních letoviscích v Itálii, Rakousku a ve Francii. Oblíbenou destinací zimních dovolených je však také Egypt, kde došlo k nárůstu počtu asistenčních zásahů a posunutí země na druhou příčku.

Nejčastější diagnózou s 41 % opět tvoří úrazy, které zahrnují poranění hlavy, trupu, zlomeniny končetin. Následované jsou obtížemi trávicího traktu (16 %) a onemocněními dýchacího traktu (15 %), které zahrnují nejčastější chřipkové onemocnění a angínu.

 

Meziroční srovnání počtu asistenčních zásahů:

 

2010

2011

Růst

Prosinec

213

552

259%

Leden

377

646

171%

Únor

452

692

153%

Březen

867

1044

120%

Duben

527

695

132%

 

Doporučení pro zimní cestování a sportování

* Zvážit možnosti, nepřeceňovat síly

* Dobré pojištění na prováděnou aktivitu (např. lyžování), nespoléhat pouze na zdravotní pojištění i ve státech EU

* Zajistit si škodní protokoly, formuláře

* Dobré bezpečné vybavení, bezpečnostní prvky

* Funkční mobilní telefon s roamingem a nabíječkou

* Uložené číslo na asistenční službu

* V situacích ohrožujících život volat hned 112

* Vždy konzultovat postup s asistencí, která je tu pro klienty 24 hodin denně připravena pomoci

 

Jak postupovat při pojistné události

* Kontaktovat asistenci, konzultovat postup

* Co nejdříve vyhledat lékaře

* Při úhradách si zajistit dokumenty - rozepsaný účet, datum, identifikační údaje, lékařská zpráva (popis obtíží, diagnóza, léčba)

* Zjistěte odpovědnost za danou situaci

o Protokol - pokud nerozumím, nic nepodepisuji

o Policie - tlumočník záleží na právní úpravě v daném státě

o Svědci, kontakty

* A opět... kontaktovat asistenci, konzultovat postup

 

Reálné příběhy

\"To se může stát každému\"

Dospělá žena upadla na sjezdovce při terénní nerovnosti, následné naražení a pohmoždění zápěstí bylo řešeno transportem k lékaři sanitním vozem, vyšetřením, fixací, bez nutnosti repatriace. Náklady cca 12 000 Kč.

 

\"Srážka na sjezdovce\"

Na víkendovém pobytu došlo na sjezdovce ke srážce s jiným lyžařem, následoval transport vrtulníkem, a po vyšetření bylo zjištění poranění obratlů s pohmožděním míchy a ochrnutím dolních končetin. Proběhla okamžitá operace a transport leteckým speciálem. Celkové náklady činily cca 400 000 Kč.

 

\"Malá nepozornost na lanovce\"

Malý chlapec se na sedačkové lanovce shýbl pro hůlku, která mu spadla při nastupování. Následný pád z 8 m výšky si vyžádal transport vrtulníkem, zjištění poranění vnitřních orgánů, intrakraniální krvácení, poranění páteře ve všech segmentech, akutní operaci, 3 týdenní hospitalizaci, pobyt rodičů, repatriaci do ČR, a náklady cca 100 000 Kč.