name | autoweek.cz

Bosch na cestě k otevření továrny na čipy v Drážďanech

Bosch na cestě k otevření továrny na čipy v Drážďanech

06.04.2021 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Plně automatizovaným výrobním procesem v nové továrně Bosch v Drážďanech procházejí první základní disky pro polovodiče. Výroba čipu ze základního disku zahrnuje několik stovek kroků.
V nové továrně Bosch na polovodiče v Drážďanech poprvé procházejí křemíkové destičky plně automatizovaným výrobním procesem. Jedná se o klíčový krok k zahájení výrobních operací, které je naplánováno na konec roku 2021. Primárním zaměřením digitálního, vysoce propojeného závodu na výrobu polovodičů bude výroba automobilových mikročipů. Oficiální otevření továrny Bosch plánuje na červen 2021.
 
Společnost Bosch již provozuje polovodičovou továrnu v Reutlingenu poblíž Stuttgartu. Nová továrna v Drážďanech je reakcí společnosti Bosch na narůstající počet oblastí použití polovodičů. Do technologicky vyspělého výrobního závodu, který bude jedním z nejpokročilejších výrobních zařízení na základní disky pro polovodiče na světě, společnost Bosch investuje miliardu eur. Na financování přispívá i spolková vláda.
 
Už v lednu 2021 společnost Bosch v Drážďanech začala produkovat první základní disky. Z nich vyrábí výkonové polovodiče pro použití v aplikacích jako jsou DC-DC měniče v elektrických a hybridních vozidlech. Během šesti týdnů, které jsou třeba k jejich výrobě, prochází základní disky 250 plně automatizovanými individuálními výrobními kroky. V tomto procesu se na destičky ukládají drobné struktury s rozměry ve zlomcích mikrometru. Tyto prototypy mikročipů už lze instalovat a testovat v elektronických součástkách.
 
V březnu společnost Bosch zahájila první výrobní série vysoce komplexních integrovaných obvodů. Aby se ze základního disku staly hotové polovodičové čipy podstoupí asi 700 zpracovatelských kroků, jejichž dokončení trvá déle než deset týdnů. Technologie, použitá společností Bosch v Drážďanech, vychází z výroby 300 mm disků, na něž se vejde 31 000 jednotlivých čipů. Ve srovnání s konvenčními disky o průměru 150 a 200 mm nabízí tato technologie větší úspory a zvyšuje konkurenceschopnost ve výrobě polovodičů.