name | autoweek.cz

Čína zastavila vývoz vzácných zemin a magnetů
25.04.2025 | Vladimír Rybecký | Trendy
Globální výroba elektromobilů bude rozhodnutím čínské vlády ovlivněna.
Čínská vláda oznámila, že zastavila vývoz řady kritických minerálů vzácných zemin a také magnetů, protože se nadále vyostřuje její obchodní válka s USA. Současný zákaz vývozu se vztahuje na všechny země, nejen na Spojené státy, a vyvíjí tak tlak i na výrobce se sídlem v Evropě, Jižní Koreji a Japonsku.
Minerály vzácných zemin se díky svým jedinečným magnetickým, fosforeskujícím a katalytickým vlastnostem široce používají v elektronických součástkách a vysoce výkonných magnetech. Nacházejí využití v high-tech odvětvích od automobilového průmyslu a výroby polovodičů až po obranný, letecký a kosmický průmysl a robotiku.
V automobilovém průmyslu se vzácné zeminy nacházejí v magnetech používaných v elektromotorech pohánějících elektricky poháněná vozidla a v palubní elektronice.
Podle Mezinárodní energetické agentury se Čína podílí na více než 90 % světové kapacity rafinace vzácných zemin a má podobný podíl na celosvětové produkci magnetů ze vzácných zemin. Evropská unie dováží tyto prvky výhradně z čínských zdrojů. Rozsáhlá ložiska vzácných zemin se nacházejí v severní čínské provincii Ťiang-si (Jiangxi), která je také významným centrem výroby magnetů pro společnosti, jako je JL Mag.
Magnety ze vzácných zemin tvoří velmi malou část celkového čínského exportu, takže zastavení exportu nebude mít významný dopad na ekonomiku země. Globální dopad zákazu však může být značný.
Podle agenturních informací byly dodávky magnetů zastaveny již před zavedením nového zpřísněného regulačního rámce, který by měl od vývozců vyžadovat žádost o vývozní licence s přísnými podmínkami. Americké obranné společnosti by měly být trvale odříznuty od čínských dodávek. Globální výrobci se obávají, že jakmile budou licence zavedeny, budou vystaveny dlouhým zpožděním dodávek, což povede k vyčerpání globálních zásob vzácných zemin.
Globální ceny vzácných zemin již po této zprávě prudce vzrostly. Austrálie je jediným dalším významným producentem vzácných zemin mimo Čínu.
Poptávka po vzácných zeminách v posledních letech roste kvůli závislosti EU na těchto prvcích a skutečnosti, že tyto prvky nelze nahradit jinými, Navíc mají tyto prvky velmi nízkou míru recyklace. Vzhledem růstu jejich ceny se očekává, že doly na tyto zeminy otevřou i jiné země. Ve světě je víc než sto těžebních projektů, ale výhled jejich využití je za velmi dlouhou dobu a nebude snadné je prosadit s ohledem na ochranu životního prostředí, neboť tyto prvky se vyskytují ve velmi malé koncentraci a při jejich těžbě se uvolňují toxické a radioaktivní materiály. Problematická je i lokace s ohledem na politickou nestabilitu v mnoha regionech s potenciálními zdroji – potenciálně největší dosud nevyužívaná ložiska jsou totiž na území Ruska a Ukrajiny.
Ilustrační foto: VW
Další články
© 2025 autoweek.cz. Veškerá práva vyhrazena | O autoweek.cz