name | autoweek.cz

Budoucí biopaliva z vodky?

Budoucí biopaliva z vodky?

09.09.2010 | Vladimír Rybecký | Trendy

Nedávno zaujala zpráva o výrobě biopaliv z vedlejších produktů při výrobě whisky. Nyní přichází jiný výrobce lihovin s podobným nápadem - proměny odpadu z brambor při výrobě vodky.

Zakladatel firmy Chase Vodka ve Herefordshire ve Velké Británii William Chase (foto) představil plán přeměňovat odpadní brambory z lihovaru své firmy na vysoce kvalitní palivo pro automobily. \"Již dlouho jsme věděli, že bramborový škrob je vynikajícím zdrojem biopaliva, avšak tento nový projekt dokáže vytěžit zdroje končící obvykle v odpadu,\" říká William Chase.

Kombinace výroby vodky a biopaliva se podobá postupu, který používají skotští vědci, kteří přeměňují vedlejší produkty z výroby whisky na butanol. Chase stejně jako skotská stáčírna Glenkinchie Distillery využívá výpalky, odpadní kapalinu po procesu destilace, k výrobě biobutanolu. Ten je údajně účinnější než jiná biopaliva jako etanol.

\"Biobutanol se považuje za novou generaci biopaliv\", říká William Chase. \"Motorům s vnitřním spalováním dodává o 30 % větší výkon než etanol. Mnohem důležitější však je, že může pohánět běžné automobily bez nutnosti drahé úpravy motoru.\"

Americké ministerstvo pro energetiku souhlasí s tím, že biobutanol se obsahem energie blíží benzinu a k pohonu běžného vozidla směsí biobutanolu a benzinu jsou nutné jen minimální úpravy. Biobutanol je také možné mísit s etanolem a zvýšit tak podíl biosložky v benzínu.

Palivo je kompatibilní se současnou infrastrukturou distribuce benzínu a „nevyžadovalo by žádné nové nebo upravené potrubí, mísicí zařízení, zásobní nádrže nebo maloobchodní čerpadla,“ dodává americké ministerstvo.

Současné výrobny etanolu by se daly jen drobnými úpravami převést na výrobu biobutanolu. Projekty prosazující biopaliva druhé generace jsou vítány, neboť jsou z šetrnější z hlediska životního prostředí. Důvodem je to, že využijí opad ze zavážek a omezí potřebu měnit plodiny určené k jídlu na zdroje paliva.

Pan Chase uvádí, že projekt za dva miliony liber (3,1 milionu dolarů) by měl být zahájen během příštích dvou let. Odhaduje ale, že do roku 2030 se tato metoda ve velkém neprosadí. Chase není první bramborovým průkopníkem, který uvažuje o přeměně svých zbytků na palivo. Také kanadská firma McCain Foods zkoumá využití bramborového odpadu jako zdroje biopaliva a rovněž americký výrobce potravin H. J. Heinz oznámil svůj cíl získávat energii z bramborového biopaliva.

Chase Distillery v současné době vyrábí z bramborového odpadu malé množství biobutanolu, který společnost používá k pohonu některých zemědělských zařízení a strojů.